Prstni odtis se kot digitalni ključ za dostop v naših življenjih pojavlja čedalje bolj. Z njim na primer odklepamo telefone, potrjujemo plačila, registriramo prihod in odhod na delovno mesto, zato ni čudno, da se z njim odklepa tudi čedalje več domov. Odklepanje na prstni odtis je moderna in napredna rešitev, pri kateri pa je veliko pomislekov ravno pri varnosti in rešitvah v primerih tehničnih težav.
O varnosti čitalnikov prstnih odtisov
O varnosti čitalnikov smo se pogovarjali z Igorjem Sterletom iz ekey Slovenija, ki je odgovoril na najpogosteje zastavljena vprašanja.
Kam vgraditi čitalnik prstnih odtisov?
Ker se ročaja ob vsakem primeru pri odpiranju vrat uporabnik dotakne, priporočamo vgradnjo čitalnika na ročaj. Proizvajalci vhodnih vrat namesto izreza za čitalnik v vhodnih vratih naredijo dodatno izvrtino pri poziciji nosilca ročaja za kabelski prehod.
Proizvajalci čitalnikov, s katerimi sodeluje Griffing, priporočajo vgradnjo čitalnika na višino 155 cm od tal. Vgradi pa se ga lahko tudi na vhodna vrata.
Vhodna vrata, primerna za povezavo s čitalnikom
Proizvajalec vhodnih vrat mora vrata izdelati tako, da se da skozi njih napeljati kable za povezavo čitalnika in motorne ključavnice z elektriko.
Predelava obstoječih vrat, ki niso pripravljena za vgradnjo čitalnika, je mogoča, vendar je potrebnega več dela in stroškov. Ekey ima za te primere rešitev. Na notranjo stran vrat čez ključ, ki je že vtaknjen v ključavnico, se montira elektro motor, ki vrti ključ v ključavnici. S tem motorjem je brezžično povezan čitalnik prstnih odtisov, ki ima tudi lastno napajanje na baterijo in potem komunicira s ključavnico. Čitalnik pa se vgradi na steno ali v steno.
Če vhodna vrata niso pripravljena na vgradnjo čitalnika pa se želi na njih vgraditi ročaj s čitalnikom, je treba:
- vhodna vrata razstaviti,
- urediti povezavo med čitalnikom in elektromotorjem v vratih ter
- spraviti kabel iz vratnega krila v okvir vrat preko kabelskega prehoda.
Predelava takšnih vrat je draga, zato se priporoča pripravo vrat že vnaprej za potrebe kabelskega prehoda.
Vhodna vrata, v katera želimo vgraditi čitalnik ali pa ročaj s čitalnikom, morajo imeti prostor za kabelski prehod za povezavo čitalnika z motorno ključavnico.
Odklepanje na prstni odtis je med najbolj varnimi sistemi
Danes so biometrični sistemi za odklepanje vhodnih vrat (čitalniki) med najbolj varnimi sistemi za preverjanje dostopa. Mehanski ključi, kartice in dostop do doma prek številčnih kod so bistveno manj varni sistemi, kot je dostop prek prstnega odtisa oz. čitalnika.
Ker sta po navadi čitalnik prstnih odtisov in krmilna enota, ki ga poganja, ločena, sistema ni mogoče prelisičiti z zunanje strani. Krmilna enota se nahaja v varovanem notranjem območju, prav tako pa ni možno vplivati na sistem prek interneta, ker ni povezan nanj.
Na primer, pri čitalnikih ekey je možnost, s katero bi nepooblaščena oseba dostopala do vašega doma, 1:10.000.000 pod pogojem, da so slike prstnih odtisov pravilno posnete. V primerjavi s 4-mestno številčno kodo bančne kartice je čitalnik prstnih odtisov 1000-krat varnejši. Verjetnost, da bi z eno kombinacijo zadeli šestico na lotu (6 od 45), je z 1: 8.145.000 že znatno višja kot vstop nepooblaščene osebe. |
Ali lahko kdo prekopira prstni odtis in dostopa do doma?
Kot pravi Igor Sterle, je to možno samo v kakšnih James Bond filmih. Kakovostni čitalniki na trgu so narejeni tako, da prepoznajo živ prstni odtis, kar pomeni, da je nemogoče odklepati s silikonskimi ponaredki prsta ali kopijami prek drugih tehnologij.
Sistem prstni odtis prepozna kot številčno kodo, te kode pa ni mogoče pretvoriti nazaj v sliko prstnega odtisa.
Kako poteka odklepanje na prstni odtis, če zmanjka elektrike?
Čitalniki prstnih odtisov oz. odklepanje na prstni odtis tako kot motorna ključavnica delujejo na elektriko. Za vsak primer ima oseba še vedno mehanski ključ, s katerim lahko dostopa do doma, številni proizvajalci čitalnikov prstnih odtisov pa so za primere izpada električne energije to rešili s sistemi brezprekinitvenega napajanja.
Takšni sistemi lahko delujejo tudi en teden izpada elektrike in napajajo čitalnik, da lahko dostopate do doma, kar pomeni, da je ob izpadu električne energije panika odveč. Prav tako se ob izpadu elektrike vrata ne morejo kar sama odpreti.
Kaj pa če pride do tehničnih napak?
Prvo vprašanje, ki si ga postavimo, je, če lahko kot uporabniki uničimo čitalnik. Da bi to storili ob priporočeni uporabi, je skoraj da nemogoče.
Se pa lahko, ker ni nič v življenju 100-odstotno, zgodijo tudi tehnične napake. Dobri proizvajalci čitalnikov so zavezani k hitrem reševanju in so praktično kadarkoli na voljo za pomoč. Primer napake bi bil recimo udar strele ob hudi nevihti v čitalnik. Če se ta poškoduje, se ga enostavno pošlje v zamenjavo ali popravilo, kar pri ekeyju traja zgolj kakšen dan.
Tudi v primerih tehničnih napak imajo osebe še vedno ključ za nemoten dostop do doma.
Drago je takrat, ko stane več, kot smo pripravljeni dati
Stroški sistemov za odklepanje na prstni odtis so se bistveno zmanjšali in so približno enaki stroškom varnostnih sistemov na kartice ali številčne kode. Cene variirajo glede na trg in proizvajalca, se pa kakovostne čitalnike za vgradnjo v ročaj dobi od 300 do 600 EUR.
Igor Sterle iz ekey Slovenija pravi, da je drago takrat, ko stane več, kot smo za to pripravljeni dati: »Vsekakor pa moramo danes razmišljati tudi o vseh prioritetah, ki jih imamo v življenju. Če nekdo dela novo hišo in če mu zmanjka za fasado, potem tudi čitalnika ne bo postavil na mesto pred fasado.«